Antalya Tarımda Öncü Şehir

Okunuyor | Antalya Tarımda Öncü Şehir
 Antalya Tarımda Öncü Şehir

Antalya Serbest Bölgede faaliyet gösteren Vitro Antalya Tarım Ürünleri ve Tohumculuk Üretim firmasını ziyaret eden Vali Yazıcı, fidecilik ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vali Ersin Yazıcı, Antalya Serbest Bölgede 1997 yılında kurulan, 50 kişilik ekibi ile tarım ürünleri ve tohumculuk alanında üretim yapan Vitro Antalya Tarım Ürünleri ve Tohumculuk Üretim firmasını ziyaret etti. Şirket yetkilisi Hasan Yaşar’dan üretim faaliyetleri ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Antalya Denince Akla Turizm ve Tarım Geliyor
Antalya’nın, her ne kadar turizmle ön plana çıkmış olsa da kadim bir tarım şehri olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Antalya turizmde olduğu gibi tarımda da öncü ve lider bir şehir. Türkiye’deki tarımın adeta lokomotifi konumunda. Bu başarının tesadüf olmadığını bölgedeki tarım üzerine çalışmalar yapan firmalarımızı ziyaret ettiğimizde daha iyi anlıyoruz. Tarım Antalya’nın ana sektörlerinden biri. Tarım konusunda öne çıkan birçok firmamız mevcut. Bu firmalarımız öncülüğünde yapılacak Ar-Ge çalışmalarıyla çeşitliliği sağlayarak dünya pazarında yeni ürünlerle yer bulmalıyız. Bu tecrübemizi geliştirmek için daha çok çalışmaya daha çok Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermeye devam edeceğiz. Turizmin ve tarımın daha da gelişmesi için tüm paydaşlarımızla ortak projeler ve çalışmalar düzenleyerek, şehrimizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız.” diye konuştu.

Dokusunu aldıkları bitkiyi klonlayıp çoğaltarak tüm dünyaya sattıklarını belirten firma yetkilisi Hasan Yaşar; bitkilerin yetiştirilmesi, fidecilik ve organik tarım gibi önemli konularda araştırma faaliyetleri yürüttüklerini dile getirdi. 

Pandemi Döneminde Tarımın Önemi Daha İyi Anlaşıldı
Pandemi döneminde bir yılı geride bıraktığımızı ve bu zorlu süreçte tarımın ve üretimin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Yazıcı; “Pandemi döneminde şunu çok iyi anladık ki üretmiyorsanız, üretemiyorsanız her şey boş. Antalya olarak bu süreçte üretimin aksamaması için elimizden geleni yaptık. Özellikle bu dönemde tarımın ne kadar stratejik bir sektör olduğunun daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Bu sebeple üretim yapan, ülkemize değer katan herkesin yanındayız.” şeklinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın