“Antalya’ya söz verdiğimizden de fazlasını yaptık”

Okunuyor | “Antalya’ya söz verdiğimizden de fazlasını yaptık”
 “Antalya’ya söz verdiğimizden de fazlasını yaptık”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, mazbatasını alarak göreve başlamasının 3. yıldönümünde değerlendirme toplantısı düzenledi. “Hayatım boyunca Antalya’ya ve Antalyalılara hizmet etmek en büyük onurum ve gururum oldu” sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Böcek, turizmden tarıma, sudan enerjiye, üretim kooperatiflerinden iklim değişikliğine kadar hemen her alanda her kesime yönelik hizmet ve projeler hayata geçirdiklerini söyledi. 3 yıllık süreçte yapılan çalışmaları anlatan Başkan Böcek, “5 yıllık görev süremiz tamamlanmadan, sadece sözünü verdiğimiz 77 projeyi değil; en az 142 önemli projeyi bitirmiş olacağız” dedi. 

Antalya Su Otel’de gerçekleşen 3 yıl değerlendirme toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Millet İttifakı’nın milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, kadın kolları başkanları, gençlik kolları başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı. Çeyrek asrı geçen hizmet yolculuğunun her anında her günü bir öncekinden daha güzel kılmak için çalıştığını söyleyen Başkan Böcek,  Gazipaşa’dan Kaş’a kadar bütün Antalyalılara hizmet etme hayalinin gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Böcek, 3 yıl önce kendisine güvenerek aşık olduğu şehre hizmet etme hayallerini gerçekleştirme fırsatı veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e teşekkür etti. Başkan Böcek, “Unutmayın ki tarih; hayal edenleri değil, hayallerini gerçekleştirenleri yazar. Ne mutlu ki bana, Cumhuriyetimizin 100. Yılında da Antalya’ma hizmet etme onurunu yaşayacağım. Hayallerim de sevdam da bitmedi, bitmeyecek” dedi. 

İSRAFA SON VERDİK

Göreve gelir gelmez planlı, kurallı, kimlikli bir Antalya’yı inşa edebilmek için var güçle çalışmaya başladıklarını söyleyen Başkan Böcek, belediyeyi büyük bir borç yüküyle devraldıkları belirterek, ilk iş olarak tasarruf tedbirleri alıp israfa son verdiklerini söyledi. Başkan Böcek, bir taraftan borçları öderken diğer taraftan halkın yararına olan projelere de devam ettiklerini ifade etti. Başkan Böcek, turizmle ve tarımla yüksek katma değer üreten, eğitim, spor, kültür sanat odaklı, çevre ve doğa dostu, mutlu ve kaliteli bir yaşamın olduğu, geleceğin Antalya’sı için çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti. Başkan Böcek, “Tüm bu hizmetleri hayata geçirirken enerjimizi, gücümüzü hep sizlerden aldık. Antalya’yı Antalyalılarla birlikte, ortak akılla yönettik” diye konuştu.

KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİK

3 yıllık görev süresi boyunca bütün dünyada dengeleri alt üst eden pandemi ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını gibi birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Başkan Muhittin Böcek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kadar acının yaşandığı günlerde bile acımasızca siyaset yapanları gördük, hatta bir belediye başkanının evleri yanmayan vatandaşların pişman olacağına dair akla, mantığa uymayan talihsiz açıklamalarına şahit olduk. Tüm bu yaşananlara rağmen, kimseyi ötekileştirmeden var gücümüzle çalışarak dayanışmanın en güzel örneğini sergiledik.” Başkan Böcek Türkiye’nin dört bir yanından yangınla mücadeleye katkı koyan ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti. 

TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR TEKER TEKER TAMAMLIYORUZ

Yanlış politikalar nedeniyle yaşanan ekonomik krizin herkesi derinden etkilediğini vurgulayan Başkan Böcek, tarımsal üretimde artan maliyetler nedeniyle çiftçinin üretemez hale geldiğini belirtti.  Başkan Böcek, su ve ulaşımda 3 katına çıkan enerji maliyetleri, zamlar ve vergilerin, sanayiciden esnafa, işçiden memura, çiftçiden turizm emekçisine kadar tüm vatandaşlar gibi belediyelere de ağır yükler getirdiğine dikkat çekti. CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı olarak halka hizmette aksama olmaması için yerel yönetimlere enerjide indirim, vergide muafiyet gibi taleplerini ilettiklerini söyleyen Başkan Böcek, herhangi bir kolaylık sağlanmadığı gibi şartların her geçen gün daha da ağırlaştığını vurguladı. Başkan Böcek, “Tüm baskı ve engellemelere rağmen sorunları bıkmadan, yorulmadan aynı azim ve kararlılıkla çözüyoruz. Tıkır tıkır çalışıyor, teker teker tamamlıyoruz” dedi.

BEN SEN YOK BİZ VARIZ

Siyasi hayatı boyunca, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Antalya sevdasından güç alarak her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başardıklarını ifade eden Başkan Böcek, “Ben sen yok biz varız” diyerek kimseyi ötekileştirmeden herkese eşit hizmet sunduklarını belirtti. Başkan Böcek, 5 yıllık görev süresinin ilk 3 yılını geride bırakırken bu şehre katkı sağlayan herkesin yanında, engel çıkaranın da karşısında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerinin altını çizdi. 

AZİM VE KARARLILIKLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Başkan Böcek, turizmden tarıma, sudan enerjiye, üretim kooperatiflerinden iklim değişikliğine kadar hemen her alanda her kesime yönelik projeleri teker teker hayata geçirdiklerini belirtti. Başkan Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, çözüm üretmeye odaklı, hareket kabiliyeti yüksek, uzman bir kadro ile çalıştıklarını, gönüllü ve toplum merkezli kurumlarla da iş birliği içerisinde hizmet ettiklerini söyledi. Sadece alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde değil;  ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanması konularında da titizlikle çalıştıklarını ifade eden Başkan Böcek, “Verdiğimiz bütün sözleri tutmak ve daha da fazlasını yapmak için durmaksızın çalıştık. Tüm vatandaşlarımıza eksiksiz ve ayrımsız bir şekilde hizmet götürebilmek için gecemizi gündüzümüze katarak aynı azim ve kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

KAOSUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLDUK

Bu süreçte geçmiş yönetimlerden kalan sorunlu projelerin karşılarına çıktığını söyleyen Başkan Böcek, geçmiş yöneticilerin aceleyle ve plansız bir biçimde seçim öncesi ihaleye çıktıkları projelerden, halkın yararına olanları bitirme kararı aldıklarını söyledi. Projeleri iptal etmek ya da çözümsüzlüğe sürüklemenin belediye bütçesine ciddi zararlar vereceğini vurgulayan Başkan Böcek, “Bu noktada, kaosun bir parçası olmak yerine, çözümün bir parçası olmayı seçtik ve projelerin tamamlanması için önemli bir kaynak aktardık. Verdiğimiz sözleri hiç unutmadık, bahane üretmedik. Seçim döneminde “Muhittin Böcek sözü” diyerek açıkladığımız projelerimizi hayata geçirmekle kalmayıp daha da fazlasını yaptık” diye konuştu. 

77 DEĞİL 142 PROJEYİ TAMAMLAYACAĞIZ

2 yıllık bir görev süresi daha olduğunu hatırlatan Başkan Böcek, kalan zamanda söz verdiği projeleri tamamlayacağını hatta daha fazlasını üretmek ve başarmak için çalışacaklarını ifade etti. “Şimdi size bir muhittin böcek sözü daha veriyorum diyen Başkan Böcek, 5 yıllık görev süresi tamamlanmadan, sadece sözünü verdiği 77 projeyi değil; en az 142 önemli projeyi bitirmiş olacaklarını söyledi. “Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” diyen Başkan Böcek,  “Çünkü Antalya’ya daha da fazlası yaraşır” diye konuştu. 

BİTEN VE DEVAM EDEN PROJELERİ ANLATTI

Başkan Muhittin Böcek açılış konuşmasının ardından 3 yıllık görev süresince hayata geçirdikleri ve devam eden projeleri başlıklar halinde anlattı. Yerelden kalkınmanın ilk hamlesi olan Halk Et Projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Böcek, Halk Et hizmete girdiği ilk günden itibaren 376 bin 600 vatandaşa yaklaşık 845 bin ton sağlıklı ve ucuz et imkanı sunulduğunu söyledi. Halk süt projesiyle 14 bin çocuğa 1 milyon 151 bin 480 litre süt desteği verildiğini de aktaran Başkan Böcek, “Her ilçeye bir kreş sözümü tutuyoruz. Akıllı tarım uygulamaları, alternatif ürün desteği, çiftçi desteği, ipek böcekliğinin yaygınlaştırılması, sulama projeleri, süt tankı, enerji, makine teçhizat ve hayvancılık destekleriyle çiftçimizin yanında olduk” diyerek tarıma yönelik projeleri sıraladı. 

KADIN KOOPERATİFLERİNE DESTEK

Kadınları üretime teşvik etmek ve gelir elde etmeleri için kadın kooperatiflerini desteklediklerini söyleyen Başkan Böcek, “Türkiye’nin en köklü film festivali Altın Portakalı özüne döndürdük. Akıllı ulaşım sistemleri projesi ile Antalya trafiğini rahatlattık. 3 yılda 50 kavşak düzenledik. Engelli vatandaşlarımızı unutmadık, ulaşımdaki engelleri kaldırdık. Antalya’nın otopark sorunu çözmek adına toplamda farklı noktalarda 3 bin 514 araçlık otopark yaptık.  Akıllı kent uygulamalarımızla Antalya’nın tanıtımında önemli rol oynadık” dedi. 

DOĞA VE ÇEVRE DOSTU PROJELER

Doğa ve çevre dostu projelere önem ve öncelik verdiklerinin de altını çizen Başkan Böcek, “Enerjimizi güneşten almak adına GES projelerini hayata geçirdik. Antalya’nın hafızasına sahip çıkarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski binasının giriş katını Antalya’nın tarihi müzesi olacak şekilde düzenledik. Antalyalının hafızasında önemli bir yer edinen Vatan Kahvesi’ni aslın uygun hale getirdik. Emeklilik kahvesi sayısını arttırıyoruz. Üniversite öğrencilerimize her alanda destek olarak barınma sorunlarını çözüme kavuşturmak için yurt projemizi hayata geçirdik. Üniversite öğrencilerimize her ay 5 ton su ücretsiz veriyoruz” diye konuştu. 

HALK EKMEK FABRİKASI AÇILIYOR

Başkan Böcek, halkın temel besini olan ekmeği ucuz hale getirmek için Halk Ekmek Fabrikası’nı hayata geçirmekte olduklarını, 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesini tamamlayarak  Varsak-Müze hattını açtıklarını, 3. Etap Raylı Sistem Projesi kapsamında inşaa edilen Meltem Katlı Kavşağını hizmete açtıklarını, Kepez ilçesinde Büyükşehir Belediyesi sağlık kompleksini kurarak çocuklar ve yetişkinlere diş tedavisini ücretsiz hale getirdiklerini de anlattı. Manavgat Katı Atık Aktarım Tesisini tamamlandığını, Türkiye’nin Atık Isıdan Enerji Üreten ilk tesisini açtıklarını, Karaman ve Kuruçay köprülerini yenilediklerini söyleyen Başkan Böcek şöyle devam etti: “Demre Kapalı Devre Tarımsal Sulama tesisi hizmete girdi. Manavgat Çardak Taşağıl Kapalı Devre Tarımsal Sulama Tesisi hizmete açıldı. Kemer’e yeni bir Cumhuriyet Meydanı kazandırdık. Elmalı Otobüs Terminali’ne başladık ve bitirdik.”

ASAT’IN ALT YAPI ÇALIŞMALARI

ASAT Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Böcek bu projeleri de şöyle sıraladı: “ 28 milyon TL ile Döşemealtı’nın kanalizasyon sorunu çözdük. Aksu ve Kundu Kanalizasyon Hatların yenilenmesi için 20 milyon TL harcadık ve yılların koku sorununu çözdük. Manavgat’ın kanalizasyon rehabilitasyonu için 28 milyon TL harcadık. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Serik 2 Atık Su Arıtma Tesisini yaptık. ASAT Alanya Konaklı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini yüzde yüz arttırarak rehabilitasyonunu bitirdik. Deniz dezarj hatlarını yeniledik. 14 ilçemizin içme suyu depoları yenileniyor. Prefabrik yapı elamanları fabrikasını yeniden üretimi başlattık.”

KIRSAL YOLLARA 124 MİLYON TL 

Alt yapı çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Böcek, 3 yılda kırsal bölge yolları için 124 milyon TL harcadıklarını belirtti. Çölyak hastalarına hemşehrilerimize glutensiz gıda paketi verdiklerini ifade eden Böcek, “Balıkçı ağı atıklarını topluyoruz, denizlerimizi Ağlatmıyoruz. Susuz çim projesini hayata geçirdik. Antalya Turizm Birliği ANTAB’ı kurduk” diye konuştu.  

YARIM KALAN PROJELER TAMAMLANIYOR

Geçmiş dönemden kalan projelerden halkın yararına olanları da tamamladıklarını anlatan Başkan Muhittin Böcek, “Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf tesisi hizmete girdi. Finike Eroğlu Nuri Camii’ni tamamladık. Şehrin kanayan yarası haline gelen Doğa Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi ile Nekropol alanı projesini tamamladık. Karaalioğlu Kent Yaşam Parkını tamamladık. Kaş Sütleğen Çok Amaçlı Salonu ile Kaş Ova Spor Salonu’nun birinci etabını bitirdik” dedi. 

YANGIN BÖLGESİNE 50 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Vaat etmediği birçok projeyi de hayata geçirdiklerini belirten Başkan Böcek, Manavgat yangın bölgesinde 50 milyon TL’lik içme suyu yatırımı gerçekleştirildiğini, Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde 101 mahallede asbestli boruların değiştirilerek, sağlıklı içme suyu boruları döşendiğini belirtti. Finike’nin ve Kepez’in kanalizasyon sorununun çözüldüğünü de söyleyen Başkan Böcek, Uncalı Kent mezarlığında ömrünü tamamlamış idari ve hizmet binalarının yenilendiğini, Raylı Sistem ağına 15 vagon daha eklemek için çalışma yaptıklarını aktardı. “Güneş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için düğmeye bastık” diyen Başkan Böcek, Balbey Mahallesi’nin yenile projesiyle yeniden doğacağını söyledi. Başkan Böcek, inşaatı yarım bırakılan Kepez Santral Projesinin bitirileceğini 28 blokta 2 bin 94 dairenin şimdiden hak sahiplerine teslim edildiğini anlattı. 

YENİ HALLER YAPILIYOR

Yüzde 17 seviyesinde iken devralınan Gazipaşa Kültür Merkezinin de bitmek üzere olduğunu belirten Başkan Böcek, Serik Kültür Merkezi Projesini 60 milyonluk yatırımla devam ettirdiklerini ifade etti. “Halden anlayan Başkan olarak Alanya Toptancı Hal projesinin yüzde 70’ini tamamladık” diyen Başkan Böcek diğer projeleri de şöyle anlattı: “Sıfırdan aldığımız Kınık Toptancı Hal projesini 175 milyon TL para harcayarak yarısını tamamladık. Türkiye’nin en donanımlı Sokak Hayvanları projesini çok yakın zamanda açıyoruz. Manavgat’a modern bir toptancı hal kazandırıyoruz.” 

YENİ PROJELER BAŞLIYOR

Hayata geçirilecek projeler hakkında da bilgi veren Başkan Böcek, “4’üncü Etap Raylı Sistem Projesi için Konyaaltı Varsak hattının fizibilitesinin tamamladık, kısa zamanda proje ihalesine çıkılacak. Türkiye’de bir ilke imza atarak Korkuteli’nde yaş sebze meyve tesisi kuruyoruz. Hop On Hop Off projemizle iki katlı otobüslerle turistleri kent merkezine getireceğiz. Kırk yıldan çözülemeyen Kırcami sorunun çözdük, alt yapısına başlıyoruz. Konyaaltı Liman bölgesi sahil düzenleme projesiyle Boğaçay Köprüsü’nden Antalya limanına kadar olan alanı yeniden düzenleyerek, halkımıza kazandıracağız. Elmalı’ya kadın üretim atölyesi kazandırıyoruz” diye konuştu

İL BAŞKANLARINDAN ÖVGÜ

Toplantıda konuşan İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Muhittin Başkan’ın art ardarda projelerini sıralayarak Antalya’ya yakışır hizmetleri yapacağına canı gönülden katıldığını söyledi.  CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, ise Muhittin Başkan’ın Antalya’ya üç yılda çok önemli projeler hayata geçirdiğini belirterek, “Muhittin Başkanımızın söz verdiği bütün projeleri hayata geçiriyor. 77 proje söz verip 142 proje hayata geçiriyor” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın