Davut Çetin: Gençler geleceğe güvenle bakmalı

Okunuyor | Davut Çetin: Gençler geleceğe güvenle bakmalı
 Davut Çetin: Gençler geleceğe güvenle bakmalı

ATSO Başkanı Davut Çetin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ilk ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 103. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 19 Mayıs, Antalya dahil bütün şehirlerimizin yabancı askerlerin işgali altında olduğu, Türk milletinin yorgun ve ümitsiz kaldığı bir dönemde, 3 yıl 4 ay süren ve bu yıl 100. Yılını kutlayacağımız 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’yle kazanılan İstiklal Mücadelesinin başladığı tarihtir.  Büyük Önder, Kurtuluş Savaşı sonucunda “En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti idealini hayata geçirirken “Bütün ümidim gençliktedir” diyerek gençlere olan güvenini ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti ancak iyi eğitim almış, sorgulayan, araştıran, teknolojiyi takip eden, üreten, ülkesini seven, insana ve yaşadığı dünyaya saygılı gençler ile geleceğe güvenle yürüyecektir. Gençleri desteklemek, bu ülkeye yapılacak en değerli hizmetlerin başında gelmektedir.

Gençler için mutluluk kaynağı sağlık

TÜİK İstatistiklerle Gençlik 2021 çalışmasına göre 18-24 yaş aralığındaki gençlerimizin mutluluk düzeyi 2021 yılında yüzde 44,5 seviyesindedir. Mutluluk düzeyini “orta” olarak tanımlayanların oranı yüzde 35,2, mutsuz olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 20,4’tür. Aynı yaş grubundaki gençlerimizin yüzde 48’i sağlığı mutluluk kaynağı olarak görmektedir. Tabi ki her şeyin başı sağlıktır, ancak o yaş grubu için sevgi, para, başarı, iş gibi mutluluk kaynağı unsurlarının çok daha yüksek değerler alması beklenir.

Ülkemizde 15-29 yaş arasında 5 milyon 700 bin kişi evde oturuyor, yani ne okuyor ne çalışıyor. 18-24 yaş arası çalışanların da işten elde ettikleri kazançtan memnun olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 42,3 düzeyinde. Gençlerimizin yüzde 7,6’sı eğitimlerini yarıda bıraktıklarını söylemişler, yarıda bırakanların da yüzde 48’i ekonomik nedenler nedeniyle bunu yaptıklarını belirtmişler. Diğer taraftan eğitim sistemimizin verdiği mezunlarla sektörlerin talep ettiği eleman niteliklerinin uyuşmaması maalesef özellikle üniversite mezunu gençlerimizin potansiyelinden yararlanmamızı engellemektedir.

İşsiz gençlere asgari gelir desteği verilebilir

Türkiye Cumhuriyeti’nin her genç ferdi geleceğe güvenle bakmalıdır. Dünya’da zor durumdaki gençleri topluma küstürmemek ve kazandırmak için atılan adımların örnekleri vardır. Avrupa’da işsiz gençlere özel eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır, eğitim alan gence para da ödenmektedir. Böylece gençlerin sosyal yaşamdan ve çalışma yaşamından tamamen kopması önlenmektedir. Biz de işsiz gençlere eğitim sertifikası ve sosyal sorumluluk çalışması şartıyla asgari gelir desteği gibi uygulamaları gündemimize almalıyız.

Daha fazla vakit kaybetmeden, toplumun tüm kesimlerinin katkılarıyla, eğitimden sosyal güvenliğe, hukuk sisteminden girişimcilik desteklerine kadar her alanda yapacağımız reformlarla üretim gücümüzü artırarak gençlerimizin potansiyelinden en iyi şekilde yararlanacak iklimi oluşturmak, onların geleceğe dair umutlarını taze tutmak en önemli gündem maddemiz olmalıdır. Çünkü bu adımlar atılmazsa, para ve güç sahibi olma isteğinin her tür değerin üzerine çıktığı, kısa yoldan zengin olma peşinde koşan, üretmeden ve bir bedel ödemeden tüketebileceğini sanan, Cumhuriyet değerlerinden hızla uzaklaşan bir nesil ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. 

ATSO olarak gençlerin yanındayız

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak gençlerimizin yaratıcı ve yenilikçi yönlerini destekleyecek, girişimci ruhlarını harekete geçirecek projeleri bugüne kadar hep destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Adımızı taşıyan ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisemiz’de yetişen gençler en büyük övünç kaynağımızdır. Kente Önem Katanlar Ödülleri kapsamında Antalya Endüstri Meslek Lisemize kazandırdığımız modern spor salonu, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize yaptırdığımız Uçak Bakım Hangarı, Kemer’de yaptırdığımız Eğitim ve Sanat Merkezimizi gençlerimizin kullanımına sunmaktan gururluyuz.

Odamız bünyesindeki ATSO Akademi, ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfımız’da düzenlediğimiz çalışmalarla gençlerimizin geleceğe hazırlanmasına katkı koymaktan mutluluk duyuyoruz. Odamız bünyesinde faaliyet gösteren İnovasyon Merkezimiz İNOVATSO, yenilikçi fikirleri olan girişimci ve dinamik gençlerimizin her zaman emrindedir.

TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarımız, gençlerimizi girişimciliğe yönlendirmek için gayret gösteriyor.

ATSO MESEM bünyesinde barista, mutfak şefi, garson gibi turizm çalışanlarına, restoran-kafe çalışanlarına ücretsiz sertifika hizmeti sunuyoruz. Sektörde halen yeterlik sertifikası olmayan gençlerimiz bu imkandan yararlanabilirler.

Mesleki eğitim desteklerimiz devam ediyor. Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine BAKA katkısıyla donanım desteği verdik ve eğitici eğitimleri başlattık.

ATSO olarak hayatın her alanında gençlerimize dokunmak, onları desteklemek, yanlarında olmak için çalışıyoruz.

Gençlerimizin potansiyeli büyük

Nihayetinde, Türkiye Cumhuriyeti olarak Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında genç bir nüfusumuz, yani çağın gereklerine uygun olarak yönlendirildiğinde büyük bir potansiyelimiz var. Bizlere, merkezi ve yerel yöneticilerimize düşen bu potansiyeli hayata geçirecek ortamı gençlerimize sunmaktır. Biliyoruz ki gençlerimiz bizleri Büyük Önder Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak manevi mirasa sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşlarını şükran ve minnetle anıyor, milletimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın