Güçlü Bir Devletin Güçlü Bir Dili Olmalı

Okunuyor | Güçlü Bir Devletin Güçlü Bir Dili Olmalı
 Güçlü Bir Devletin Güçlü Bir Dili Olmalı

Vali Ersin Yazıcı, Kaşgarlı Mahmud ‘un İzinde Türkiye Türkçesi Ağızları Ulusal Lise Öğrencileri Sempozyumu açılışına katıldı. Sempozyumda konuşan Vali Yazıcı; “Büyük ve güçlü bir ülke olarak Türkçemize sahip çıkmalıyız.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Kaşgarlı Mahmud ‘un İzinde Türkiye Türkçesi Ağızları Ulusal Lise Öğrencileri Sempozyumu açılışına katıldı. Neriman Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ve protokol üyeleri katıldı. Etkinliğin öneminden bahseden Vali Yazıcı, büyük ve güçlü bir ülke olarak Türkçemize sahip çıkmamız gerektiğini belirtti. 

Türkçemiz En Önemli Kültürel Mirasımızdır
Sözlerine etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek başlayan Vali Yazıcı; “Türk Dili, tarihimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarabileceğimiz en önemli unsurdur. Türkçemiz Dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri. Milli değerlerimizin korunmasında, nesilden nesle aktarılmasında en etkili araçlardan biri olan Türkçemiz, hiç kuşkusuz en önemli kültürel mirasımızdır. Günümüzde Türkçe’nin eğitim ve öğretimini belirleyecek bütün kurumlar ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, dilimizin yabancı sözcüklerden arınması ve kullanılmaması hususunda büyük bir dikkat ve sorumluluk içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı kelimelerle istila halinde olan dilimizi korumak her bir vatandaşın asli görevi olmalıdır. Güzel Türkçemize sahip çıkma konusunda siz değerli gençlerimize büyük görev düşmektedir.” dedi.

Gurur Verici Bir Başarı
Türkiye’nin son yıllarda yaptığı atılımlarla tüm dünyada dikkatleri üzerine çektiğini vurgulayan Vali Yazıcı; “Burada dün okuduğum bir yazıya dikkat çekmek istiyorum. Son yılların ünlü siyaset bilimcisi Amerikalı siyaset kuramcısı Fukuyama, kaleme aldığı makalesinde şöyle diyor. ‘Türkiye SİHA ve İHA’ların sayesinde Çin, Rusya ve ABD gibi büyük güçlerden, söz sahibi ülkelerden biridir artık.’  Bunu dünyada parmakla gösterilen Amerikalı bir siyaset bilimcisi söylüyor. Bunu görmek beni gururlandırdı ve çok mutlu etti. Sevgili gençler bu bayrağı ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Buna sahip çıkmak da önce dilimize, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkmakla olur. Her zaman söylediğim gibi biz tarihi başarılarla, destanlarla dolu büyük bir milletiz. Bizim güçlü bir dilimiz var. Dünyada geçerliliği olan dillerden biri. Biz Türkçemizi değişen ve gelişen koşullara uygun olarak ileriye götürmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz. Dünyamız sürekli birbiriyle etkileşim halinde. Diller birbirinden etkileniyor. Ama öz Türkçemizi her zaman korumaya devam edelim. Türkçemizi kullanırken lütfen yabancı kelimeler kullanmamaya dikkat edelim. Dilimizi yozlaştırmayalım. Bu konuda özellikle gençlerimizin dikkat etmesini rica ediyorum. “ diye konuştu.

Büyük Devletlerin Büyük Hedefleri Olur
Güçlü bir devletin güçlü bir dili ve güçlü bir kültürü olması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Biz büyük bir millet, büyük bir devletiz. Tarih boyunca büyük devlet olma sorumluluğunu, bugünde omuzlarımızda hissetmekteyiz. Büyük devletlerin büyük hedefleri olur. Büyük devletlerin, büyük milletlerin kendi dilleri, kendi kültürleri olur. Güçlü olduğumuzda kimsenin dilini kullanmak durumunda değiliz. Bu sebeple dilimize sahip çıkıp onu güçlendireceğiz. Kaşgarlı Mahmud’u rahmet ve minnetle anıyorum. Güçlü bir dilimiz var. Başka bir dile ihtiyacımız yok. Bu dili ileriye götürecek geliştirecek olan siz değerli gençlerimizsiniz. Sizlere güveniyor ve inanıyoruz. “ şeklinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın