Stratejik Araştırmalar Kurulu’nun 54’üncü Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi

Okunuyor | Stratejik Araştırmalar Kurulu’nun 54’üncü Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi
 Stratejik Araştırmalar Kurulu’nun 54’üncü Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi

Vali Ersin Yazıcı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı koordinesinde düzenlenen Stratejik Araştırmalar Kurulu’nun 54’üncü Toplantısına katıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı Stratejik Araştırmalar Kurulu (SAK) Toplantısı’nın 54’üncüsü Antalya Belek’te gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yazıcı’nın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ve 81 ilde görevli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürleri katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda, suç ve terör örgütlerine yönelik yapılan operasyonlarla ilgili bilgiler verildi.

Terör ve Suç Örgütlerine Karşı Birçok Operasyon Gerçekleştirildi
KOM Daire Başkanlığı koordinesinde 15 Temmuz 2016’dan bu yana FETÖ’ye yönelik 54 bin 86 operasyon yapıldığını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; “Bu operasyonlar sonucunda 137 bin 361 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 45 bin 338’i tutuklandı. 15 Temmuz 2016’dan bu yana 29’u ulusal, 13’ü bölgesel, 295’i yerel suç örgütü olmak üzere toplam 337 organize suç örgütü çökertildi. Sadece 2020 yılında, 7’si ulusal olmak üzere 86 organize suç örgütü çökertilmiştir.” diye konuştu.

Kaçak Sigara Oranı Düştü
Terör örgütü PKK’nın gelir kaynakları arasında bulunan sigara kaçakçılığına karşı yapılan mücadeleye de değinen İçişleri Bakanı Soylu; “Kaçak sigara oranı 2014’ten bu yana yüzde 22,3’ten yüzde 2,3’e kadar çekildi. Kaçak sigaranın tamamına yakını PKK’ya akan paraydı.” dedi.

Turizm İçin Güvenlik İlk Sırada
Toplantıda konuşan Vali Ersin Yazıcı, turizmin başkenti Antalya için huzur ve güvenliğin mutlaka iyi olması gerektiğini belirterek, güvenlik sorunu olan bölgeleri turistlerin tercih etmeyeceğini ifade etti. Özellikle son dönemlerde Mavi Bayrak Uyuşturucu Operasyonu gibi başarılı çalışmalar yapıldığına değinen Vali Yazıcı, Antalya’nın huzur ve güvenliğinin sağlanmasında güvenlik birimlerinin büyük katkısı olduğunu vurgulayarak teşekkürlerini iletti.

Suç Örgütlerinin Finans Kaynaklarına Darbe
Organize suçlar ve kaçakçılığın, terörün ve suç örgütlerinin en önemli finans kaynaklarından biri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı; “Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimimizin yapmış olduğu bu çalışmalar, terör ve suç örgütlerinin gelirlerinin kesilmesi bakımından çok önemli. Bugün Antalya’da gerçekleştirilen, 2020’nin değerlendirildiği 2021 hedeflerinin gözden geçirildiği Stratejik Araştırmalar Kurulu Toplantısı’nın hem Antalya’mız hem ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın